اعتماد به نفس چیست و اعتماد به نفس در سخنرانی

چهارشنبه 10 آذر 1395
14:53
آموزش سخنرانی و فن بیان

اصلاً تصور سخنرانی بدون اعتماد به نفس، غیرقابل قبول هست. یک جورایی کسی که سخنران خوبی هست به احتمال خیلی زیاد اعتماد به نفس در سخنرانی دارد و تصور جدا بودن این دو از هم اصلاً امکان پذیر نیست.

مگه میشه کسی خیلی خوب سخنرانی کنه و اعتماد به نفس در سخنرانی نداشته باشه؟!

در ادامه این نوشته به بررسی اینکه اعتماد به نفس چیست و داشتن اعتماد به نفس در سخنرانی می پردازیم.


اعتماد به نفس چیست

همونطور که خدمتتون عرض کردم اگر کسی اعتماد به نفس داشته باشد می تونیم متوجه بشیم که او آیا اعتماد به نفس دارد یا خیر اما شاید نتوانیم تعریف درستی از اعتماد به نفس برایش بیان کنیم.

اگر بخواهیم اعتماد به نفس را خیلی ساده و راحت تعریف کنیم می توانیم بگوییم که:

اعتماد به نفس این است که بتوانیم یک کار را با اطمینان و با استاندارد مشخصی انجام دهیم.

این یک تعریف بسیار ساده از اعتماد به نفس بود. به عبارت دیگه وقتی من کاری را که در حال انجامش هستم از زیر و بَمَش خبر دارم و آن کار را بسیار عالی و در حد استاندارد خوبی انجام می دهم.

بسیار واضح است که، اگر ما بخواهیم کاری را با اعتماد به نفس بالایی انجام دهیم باید آن را تمرین کنیم، بستگی به نوع کاری که وجود داره، مدت زمان و تعداد تمرین های ما هم می تونه متغیر باشه.

مثلاً میگیم میترا در رانندگی اعتماد به نفس بالایی داره، این اعتماد به نفس در رانندگی می تونه حاصل تمرین های زیاد و همچنین تمرینات درست همراه با یک مربی خوب بوده باشه.

به احتمال خیلی زیاد میترا در اوایل شروع رانندگی اش از رانندگی ترس داشته، اما با گذشت زمان، تکرار و تمرین و پشتکار تونسته به ترسش در این مورد غلبه کنه و علاوه بر اون اعتماد به نفس خوبی هم در این کار به دست بیاره.

البته هر کسی در یکسری از کارها استعدادهای خودش را داره اما وقتی پای تمرین و پشتکار به میان می آید کم استعدادترین افراد در هر کاری می توانند نتایج فوق العاده ای از اون تمرین و پشتکار داشته باشند.

بنابراین اگر می گوییم که کسی در کاری اعتماد به نفس بالایی دارد، اون اعتماد به نفس با تمرین و تکرار (و البته می تونه در کنار یک مربی خوب) به دست اومده.


من اعتماد به نفس ندارم

با توجه به تعریفی که از اعتماد به نفس داشتم، من اعتماد به نفس ندارم یعنی اینکه من در اون کار، مهارت یا دانش کافی رو ندارم.

منبع: سایت آموزش سخنرانی ، آموزش فن بیان و سخنوری

برگرفته از نوشته: اعتماد به نفس چیست و اعتماد به نفس در سخنرانی


[ بازدید : 31 ] [ امتیاز : 4 ] [ امتیاز شما : ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به آموزش سخنرانی و فن بیان است. | قدرت گرفته از Blogroz.ir| طراح قالب avazak.ir
× بستن تبلیغات