چگونه صدای خوب و قدرتمندی داشته باشیم

يکشنبه 5 دی 1395
11:50
آموزش سخنرانی و فن بیان

چگونه صدای خوب و قدرتمندی داشته باشیم تا در محل های شلوغ صدای ما به خوبی شنیده شود.

چگونه صدای خوب و قدرتمندی داشته باشیم تا از دیگران خجالت نکشیم

چونه صدای خوب و قدرتمندی داشته باشیم تا اعتماد به نفس ما افزایش پیدا کند…

اما واقعیت اینه که وقتی از بیشتر مردم در مورد صدای خودشون و یا شنیدن صدای ضبط شده خودشون ازشون سوال می پرسم، در بیشتر موارد بازخوردهای خوبی در مورد صداشون اعلام نمی کنند و اغلب می گویند که من وقتی صدای ضبط شده خودمون رو می شنوم و یا وقتی که در جمعی هستیم و فیلمی از من گرفته میشه و بعد وقتیکه فیلم را می بینم از صدای خودم خجالت می کشم و صدایم برای خودم واقعا عجیب است.

برای داشتن صدای خوب و قدرتمند تنفس دیافراگمی را تمرین کنیم

همین الان که در حال مطالعه این متن هستید یک نفس عمیق بکشید، یعنی به وسیله بینی نفستان را به آرامی داخل دهید و به وسیله دهان آن را خارج کنید، طوری که فقط شکمتان بالا و پایین برود.

چگونه این کار را انجام می دهید؟

من معمولاً در کلاس ها و همایش هایم وقتی از مخاطبانم می خواهم که این کار را انجام دهند، با صحنه جالبی روبرو می شوم.

می بینم که در یک لحظه همه شانه ها و سینه ها بالا می آید، البته کسانی هم هستند که بصورت صحیح این تنفس را انجام می دهند، این افراد معمولاً در کلاس های یوگا شرکت کرده اند و از اصول تنفس دیافراگمی اطلاع دارند.

چگونه صدای خوب و قدرتمندی داشته باشیم

آنچه که در تنفس صحیح دیافراگمی جالب است اینست که می تونیم این تنفس را بصورت مهارتی برای خود تبدیل کنیم تا دیگر نیازی به فکر کردن و تلاش ما نداشته باشد و بتونیم بصورت کاملاً غیر ارادی آن را در زندگی انجام دهیم.

ما زمانی که از تنفس دیافراگمی استفاده نمی کنیم فشار بسیار زیادی به ما وارد می شود (مخصوصاً در زمان سخنرانی یا آواز خواندن) و دقیقا مثل این میمونه که یک مسیر ۳۰ کیلومتریی را همراه با طناب زدن بخواهیم طی کنیم فشار زیادی به ما وارد خواهد کرد.

جالب است بدانید، ما از زمان تولدمان و بصورت طبیعی تنفس دیافراگمی داشتیم، اما متاسفانه با مرور زمان این نوع تنفس بصورت تنفس از سینه تبدیل شده است.

این نوع تنفس (یعنی تنفس با سینه) بسیار تحلیل برنده و طاقت فرسا است.

اما تنفس دیافراگمی بسیار راحتر و استوارتر است و در چنین تنفسی هوا به آرامی و سهولت وارد و خارج می شود و می توانیم بدون خستگی و به طور مداوم آن را ادامه دهیم.

منبع: سایت آموزش سخنرانی ، فن بیان ، سخنوری و ارتباط موثر

برگرفته از نوشته: چگونه صدای خوب و قدرتمندی داشته باشیم


[ بازدید : 47 ] [ امتیاز : 4 ] [ امتیاز شما : ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به آموزش سخنرانی و فن بیان است. | قدرت گرفته از Blogroz.ir| طراح قالب avazak.ir
× بستن تبلیغات